Біглий бізнесмен Жеваго під шумок намагається повернути свої активи, пише Микола Ткачук, Апостроф.
За час військової агресії Росії проти України майже кожен великий бізнес у країні зазнав втрат своїх активів. Велика кількість підприємств постраждали від обстрілів і зазнають економічних збитків. Так, за даними українського Forbes, з початку війни втратив уже $9,5 млрд. Рінат Ахметов. Збитки Вадима Новинського склали $2,2 млрд, Петра Порошенка — $900 млн, Ігоря Коломойського — $800 млн, Віктора Пінчука — $700 млн. Страждає і бізнес Дмитра Фірташа. Зокрема, лише через руйнування газової інфраструктури його втрати становили близько 1,5 млрд грн.
Проте є в України олігархи, бізнес яких війна дивним чином обходить стороною. Серед них мільярдер Костянтин Жеваго. Чому так виходить, читайте у матеріалі «Апострофа».
Як не дивно, підприємства олігарха Жеваго, навіть ті, що знаходяться в районах активних бойових дій, не тільки продовжують працювати, але і приносять дивіденди своєму власнику. Більше того, незважаючи на те, що самого бізнесмена давно немає в Україні та, згідно з МВС України, він все ще перебуває в розшуку, юристи Жеваго «під шумок» намагаються реалізувати схеми, які допоможуть повернути активи олігарха, втрачені ним ще до війни.
Get Back через чотири роки
Зокрема, «креативні» юридичні консультанти Жеваго винайшли нову схему, покликану повернути контроль олігарха над багатостраждальним ПрАТ «Росава», яке ухвалою Господарського суду Київської області у справі № 911/2498/18 було визнано банкрутом ще в 2018 .
Нагадаємо, що після рішення суду Жеваго робив неодноразові спроби повернути підприємство собі. Проте, після призначення все тим самим Господарським судом незалежного ліквідатора, олігарх остаточно втратив контроль над «Росавой» і втратив можливість вільно виводити кошти з підприємства.
Крім того, незалежний ліквідатор почав робити все, щоб без затягувань реалізувати активи боржника за найбільш об’єктивною вартістю і максимально погасити борги перед кредиторами ПрАТ, у тому числі Національним банком, розмір вимог якого до «Росави» становить понад 5 млрд грн.
Звичайно, це не сподобалося колишньому власнику. І 13 січня цього року, через чотири роки після прийняття оскаржуваних рішень (!) якесь ТОВ «ФК «Фінтакт» знову звертається до апеляційний суд з апеляційною скаргою на ухвалу Господарського суду Київської області від 27 листопаду 2018 в рамках справи про банкрутство ПрАТ «Росава».
Як і слід очікувати, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19 січня 2022 року у складі суддів Сотникова С.В., Копитової О.С. та Остапенко О.М. суд вирішує відмовити у відкритті апеляційного провадження.
Але юристи Жеваго, мабуть, не звикли відступати. 14 лютого цього року «Фінтакт» знову звертається в той самий апеляційний суд з аналогічною апеляційною скаргою від 9 лютого 2022 року на ухвалу Господарського суду Київської області від 27 листопада 2018 р. “Росава”.
І цього разу їм пощастило більше, оскільки ухвалою від 26 травня цього року апеляційний суд таки відновлює «Фінтакту» термін на апеляційне оскарження, відкриває провадження і призначає апеляційну скаргу до розгляду в судовому засі. Головуючим у засіданні виступить Пантелеєнко В.А., а з минулих суддів залишиться тільки Сотников С.В.
Підводне каміння Росава
Здавалося б, нічого дивного — звичайні юридичні процеси. Однак, якщо придивитися, це зовсім не так.
По-перше, звернемо увагу на компанію, яка намагається оскаржити банкрутство ПрАТ «Росава».
ТОВ «ФК «Фінтакт» вже було помічено в громкому скандалі навколо реалізації будівлі готелю Військово-Микільського монастиря — пам’ятника архітектури, розташованого в Києві на вулиці Івана Мазепи, 11. Торги по реалізації цього майна пройшли 30 квітень минулого року3 5 за виконанням наказу, виданого Господарським судом Київської області у справі №911/2498/18 (911/2583/20) про стягнення боргу з ТОВ «ЗВ Ріелті» на користь ПАТ «Росава».
Нагадаємо, зазначені торги виграла компанія “Перфом Стандарт”, яка запропонувала 307,4 млн грн. А ось друге місце посіла ФК «Фінтакт», що запропонувала аналогічну суму.
Як писав Finbalance, і «Перфом Стандарт», і ФК «Фінтакт» — пов’язані з Константином Жеваго компанії. Власником першої є Інна Прилепко, яка працювала на керівній посаді на належному олігарху «АвтоКрАЗ». А бенефіціаром ТОВ «ФК «Фінтакт» вважався Дмитро Березовенко, який працював у банку «Фінанси та кредит» Жеваго. Крім того, ФК «Фінакт» відкрили у 2017-му, і її керівниками цього часу числилися три менеджери мільярдера: Олександр Артеменко, Микола Похілько та Ольга Борисенко.
Про перші дві особи є згадки в даних Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку. Так, Артеменко очолював один із відділень банку Жеваго «Фінанси та Кредит», а Похілько був зазначений у тому ж банку як контактна особа. У той же час Борисенко заснувала юридичну компанію олігарха «Фінанси та кредит Лекс Груп».
По-друге, звертаємо увагу, що ТОВ «ФК««Фінтакт», схоже, взагалі не бентежить відповідність власних дій нормам матеріального та процесуального законодавства, а саме безпідставному пропуску термінів оскарження та наявності права компанії взагалі оскаржити будь-які рішення у справі №91 2498/18 про банкрутство «Росави». «Фінтакт» не має статусу кредитора ПрАТ «Росава» і, відповідно, учасника провадження у справі про банкрутство підприємства, оскільки з грошовими вимогами до нього компанія не зверталася на одній стадії.
ФК «Фінтакт» подає апеляційні скарги на судові рішення 2018 року, тобто після закінчення всіх встановлених законодавцем строків на оскарження судових рішень і намагається придумати підстави для поновлення цих строків, незважаючи на то, що оскаржені ним справи про банкрутство ПрАТ «Росава» були в відкритому доступі в ЄДРСР ще з 2018 року.
Крім того, як ми вже відзначали, ТОВ «ФК» «Фінтакт» є переможцем торгів з реалізації будівлі готелю Військово-Микільського монастиря, які відбулися ще 30 квітня минулого року. Тобто, як мінімум з квітня 2021 року «Фінтакт» відомо про справу №911 /2498/18 про банкрутство «Росави».
Таким чином, опальний мільярдер за допомогою своїх «юристів-вирішувачів» намагається скасувати процедуру банкрутства та ліквідації ПрАТ «Росава», яку сам і запустив більше чотирьох років тому, щоб повернути контроль над підприємством, заблокувати продаж активів і погашення кредиторських вимог і знову почати виводити з «Росави» кошти за допомогою чорних схем, ігноруючи багатомільярдні борги перед кредиторами, в тому числі і державою.
Одночасно суд, поновлюючи справи через чотири роки, за наявності в кредиторах підприємства НБУ, податкової та соцстраху, у воєнний час захищає інтереси опального бізнесмена.
Залишається сподіватися, що війна змінила правила гри, і наша судова система не дозволить олігархам та їхнім несумлінним юристам займатися процесуальним тероризмом на шкоду інтересам держави. Адже в часи, коли влада України всіма силами намагається знайти кошти на захист держави та її повоєнне відновлення, такі бізнесмени, як Жеваго, продовжують думати лише про власні кишені, геть-чисто ігноруючи і потреби людей, і потреби знекровленої країни. Як то кажуть «кому війна, а кому мати рідна».
Джерело: skelet.info